Zwycięstwo Lecha na pożegnanie z własną publicznością

2019-05-16

W przedostatniej kolejce sezonu 2018/2019 piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował na stadionie przy ul. Bułgarskiej zdobywcę Pucharu Polski - Lechię Gdańsk. Gdańszczanie wygrywając w Poznaniu zachowywali szansę na ustrzelenie dubletu. Tymczasem mecz rozegrany w środę, 15 maja, w deszczowej aurze zakończył się zwycięstwem lechitów 2:1. Wygrana ta, mimo generalnie słabego sezonu w wykonaniu Kolejorza, pozwoliła godnie pożegnać się drużynie Lecha z własną publicznością.

Początek spotkania należał jednak do gości. Już w 8. minucie silny strzał w pełnym biegu z ponad 20 metrów oddał Micha Mak, ale piękną paradą popisał się Jasmin Burić. Sześć minut później to Lech miał szansę na gola, ale Christian Gytkjaer  po dobrym dośrodkowaniu z lewego skrzydła posłał piłkę głową z piątego metra wysoko ponad poprzeczką bramki gości. W 35. minucie  poznanianie przeprowadzili ładną akcję prawym skrzydłem. W jej końcówce wymiana podań między Christianem Gytkjaerem i Darko Jevticiem zakończona została wbiegnięciem Szwajcara w pole karne i ładnym uderzeniem, po którym piłka poszybowała minimalnie nad poprzeczką bramki Lechii. W końcówce pierwszej połowy bliscy szczęścia byli goście. Piłkę z lewego skrzydła dośrodkowywał  Filip Mladenović. Otarła się ona o głowę Roberta Gumnego i… trafiła w poprzeczkę bramki Lecha. Do przerwy przy Bułgarskiej nie było zatem bramek. Po zmianie stron szczęście uśmiechnęło się za to do gospodarzy. Po zagraniu Kamila Jóźwiaka niemal z linii końcowej boiska na szesnasty metr z pierwszej piłki uderzył Piotr Tomasik. Uderzył niezbyt czysto, i niecelnie, ale interweniujący Błażej Augustyn pechowo, czubkiem buta skierował futbolówkę do własnej bramki. Goście nie załamali się jednak i w 71. minucie doprowadzili do remisu. Idealne dośrodkowanie z lewego skrzydła Filipa Mladenovicia wykorzystał Michał Mak uderzając z pierwszej piłki wolejem w okienko bramki Jasmina Buricia, który mimo, że wyciągnął się jak struna nie zdołał sięgnąć futbolówki.  Kiedy wydawało się, że przy Bułgarskiej padnie remis, już w doliczonym czasie zadał decydujący cios. Lechici w pobliżu linii środkowej przerwali nieudany kontratak gości i sami ruszyli do ofensywy. Kluczowym okazało się prostopadłe zagranie Krzysztofa Kołodzieja do  wbiegającego  w pole karne Darko Jevticia, który w sytuacji „sam na sam” sprytnym podbiciem piłki pokonał interweniującego nisko  Zalatana Alomerovicia. Mecz zakończył się więc zwycięstwem Lecha 2:1, co oznacza, że Lechia straciła szansę na mistrzostwo Polski. Mimo wygranej Kolejorz pozostał na siódmym miejscu w ligowej tabeli, ale z pewnością godnie pożegnał się z własną publicznością.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1 (0:0)

Lech - Błażej Augustyn  - 1 (59’- sam.), Darko Jevtić - 1 (90+2’)