Zwycięstwo nad Francją zapewniło polskim hokeistom drugie miejsce w Turnieju Czterech Narodów

2016-06-19

W dniach od 17 do 19 czerwca na stadionie hokejowym przy ul. Paczkowskiego rozgrywany był Turniej Czterech Narodów połączony z XIII Memoriałem Alfonsa Flinika w hokeju na trawie.

W turnieju wzięły udział  reprezentacje Szkocji, Francji, Włoch oraz Polski. Był on pierwszą z imprez uświetniających obchody 90-lecia działalności  Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Na inaugurację zmaga, w piątek, reprezentacja Francji zremisowała ze Szkocją 2:2. Polacy natomiast zmierzyli się z Włochami. Azzurri już w pierwszej minucie objęli prowadzenie po bramce Felipe Ponce'a. Polacy wyrównali siedem minut później wykorzystując karny strzał rożny. Ten stały fragment gry wykorzystał kapitan polskiego zespołu celnym uderzeniem pokonując Francesco Padovaniego. W 29. minucie Michał Raciniewski zdobył gola dającego Polakom prowadzenie. Zawodnik Pomorzanina Toruń zakończył strzałem niemal do pustej bramki jeden z przeprowadzanych konsekwentnie lewym skrzydłem ataków biało-czerwonych zamykając akcję z prawej strony. Do przerwy było zatem 2:1. W drugiej połowie trzeciego gola dla Polski zdobył wychowanek gnieźnieńskiego Startu, grający obecnie w Grunwaldzie Poznań - Maciej Wejerowski ustalając wynik meczu na 3:1.

W sobotę najpierw doszło do starcia reprezentacji Francji i Włoch. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszli Trójkolorowi wygrywając 3:0. Biało-Czerwoni zmierzyli się ze Szkotami prowadząc do przerwy 3:2. Wprawdzie rywale szybko objęli prowadzenie po trafieniu Hamisha Imrie, ale w 21. minucie  wyrównał Piotr Kozłowski, a minutę później gola dającego Polakom prowadzenie strzelił Mikołaj Gumny. Po chwili wyrównał  Edward Greaves, a wynik pierwszej połowy ustalił w 28. minucie Michał Kasprzyk (kolejny wychowanek gnieźnieńskiego Startu, grający obecnie w Grunwaldzie Poznań). Na początku drugiej połowy Szkoci nie tylko odrobili jednak stratę, ale ponownie wyszli na prowadzenie po bramkach Willie Marshalla i Hamisha Imrie. W 62. minucie do remisu doprowadził Paweł Bratkowski wykorzystując karny strzał rożny. "Krótki róg" umożliwił także Szkotom zdobycie decydującego o zwycięstwie gola. W 64. minucie rezultat meczu na 5:4 dla swojego zespołu ustalił  Nicky Parkes.

Już w pierwszym niedzielnym meczu zwycięstwo w całym turnieju zapewnili sobie Szkoci pokonując  Włochów  4:0. Spotkanie pomiędzy Polską i Francją decydowało zatem o drugiej pozycji. Biało-Czerwoni przystąpili do tego pojedynku bardzo zdeterminowani chcąc zrehabilitować się za sobotnią porażkę ze Szkotami i już w 12. minucie objęli prowadzenie. Szybka akcja Polaków przeprowadzona prawą stroną boiska zakończyła się silnym wstrzeleniem piłki do półkola strzałowego, a znajdujący się tam Mateusz Nowakowski sprytnie dokładając laskę skierował piłeczkę do  bramki rywali. Francuzi natychmiast ruszyli do odrabiania strat, ale Biało-Czerwoni uważnie grali w obronie i do przerwy utrzymali jednobramkowe prowadzenie. Po zmianie stron Polacy ponownie zaczęli uzyskiwać optyczną przewagę i jej owocem było zdobycie drugiego gola, którego autorem był w 40. minucie Dominik Kotulski ogrywając francuskiego bramkarza i strzałem z bliskiej odległości podwyższając na 2:0. W końcówce meczu trener Trójkolorowych zdecydował się na rzadko spotykany na otwrtych boiskach manewr zastąpienia bramkarza jedenastym zawodnikiem. Francuzi przez kilka minut zamknęli Polaków w ich strefie obronnej, ale Biało-Czerwoni przetrzymali ten napór, a następnie przeprowadzili szybki kontratak i wywalczyli karny strzał rożny. Był on egzekwowany już po upływie regulaminowego czasu gry, a fakt braku typowego bramkarza w ekipie francuskiej był dla Polaków ważnym handicapem. Wykorzystał go bezwzględnie kapitan naszej reprezentacji Paweł Bratkowski, który  silnym płaskim strzałem ustalił wynik meczu na 3:0. Wygrana nad Francuzami sprawiła, że Polacy ukończyli zmagania w Turnieju Czterech Narodów na drugiej pozycji.