Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zaprezentowała program kolarskich mistrzostw świata, do których dojdzie od 24 sierpnia do 5 września 2027 roku we Francji. Zawodnicy z całego globu będą rywalizowali o medale w 20 dyscyplinach. Wśród nich jest także speedrower, a więc sport, w którym jesteśmy czołową nacją.
Pierwsza edycja UCI Cycling World Championships odbyła się w 2023 roku w Glasgow. Wydarzenie to łączy różne dyscypliny kolarskie, które zazwyczaj mają własne, odrębne mistrzostwa świata UCI, w jedną imprezę rozgrywaną co cztery lata. Najbliższa odsłona UCI Cycling World Championships jest planowana od 24 sierpnia do 5 września 2027 roku we francuskim departamencie Haute-Savoie. Wśród 20 dyscyplin, w których zostaną wręczone medale jest także speedrower, a więc sport kolarski, w którym zawodnicy rywalizują na owalnych zamkniętych torach mierzących od 60 do 95 metrów. Obiekty są pokryte nawierzchnią np. mączką ceglaną. W biegu na dystansie czterech okrążeń udział biorą cztery osoby. Rowery do speedrowera pozbawione są hamulców i posiadają stałe przełożenie. Najpopularniejszym w Polsce jest obecnie 34/18. Zmagania odbywają się w formatach indywidualnym, drużynowym oraz parowym. Początki speedrowera na świecie datuje się na okres po II Wojnie Światowej. Wówczas rywalizowano w Wielkiej Brytanii. W Polsce ta dyscyplina na dobre zawitała dopiero w latach 90. Pierwszy sezon regularnych rozgrywek na szczeblu centralnym miał miejsce w 1995 roku. Kolebkami speedrowera w naszym kraju są Leszno i Rawicz. Obecnie sport ten jest obecny także m.in. we Wrocławiu, w Toruniu, w Zielonej Górze, w Gnieźnie, w Aglomeracji Śląskiej, w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Częstochowie.
Polacy od lat plasują się w ścisłej czołówce. Obecnym Indywidualnym Mistrzem Świata jest Arkadiusz Szymański. Wcześniej po ten tytuł sięgali Marcin Szymański, Łukasz Nowacki i Bartosz Grabowski. Indywidualną Mistrzynią Świata i Indywidualną Mistrzynią Europy jest Zuzanna Klett. Obecnie miano najlepszego juniora i zawodnika do lat 16 na świecie dzierży Paweł Szkudlarek. W gronie zawodników do lat 21 najlepszym speedrowerzystą globu jest Mikołaj Menz. Nasza kadra ma też na swoim koncie 5 tytułów Drużynowych Mistrzów Świata.
Rywalizacja we Francji odbędzie się na torze halowym. Jest to swego rodzaju nowość dla Polaków. Tego typu odmiana od lat cieszy się sporą popularnością na Wyspach Brytyjskich. W Polsce doszło tylko raz do Halowego Pucharu Polski, co miało miejsce przed dekadą. Polska Federacja Klubów Speedrowerowych w związku z nową imprezą mistrzowską staje przed ogromnym wyzwaniem. Związek planuje np. przygotowanie specjalnego planu.
- Jest to dla nas świeża wiadomość, stąd na ten moment nie znam wielu szczegółów. Na pewno stajemy przed sporym wyzwaniem. Wielokrotnie brałem udział w tego typu zmaganiach w Wielkiej Brytanii. Halowa odmiana speedrowera cechuje się sporą dynamiką i widowiskowością. Zawody we Francji to dla nas spore wyzwanie. Teraz przed nami liczne testy oraz działania. Na pewno halowa odmiana nie jest tak wymagająca pod kątem infrastruktury, jak klasyczna. Hale sportowe znajdziemy w większości polskich miejscowości - opowiada prezes Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych Tomasz Włodarczyk.
Do tego speedrower może stać się globalnym sportem. - Jest to wielka rzecz dla naszej dyscypliny. Mam nadzieję, że poprzez pokazanie jej światu na takim poziomie z zasięgami UCI w końcu nastąpi jej rozkwit w kilku nowych krajach. Na dalszych etapach ważne będzie zaszczepienie speedrowera w tradycyjnej odmianie - mówi wiceprezes Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych Artur Bujnowski.
Na ten moment nie są znane dokładne szczegóły dotyczące kategorii, w których będą wręczane medale na 2027 UCI Indoor Cycle Speedway World Championships. Areną zmagań jest Rochexpo Haute-Savoie Mont-Blanc w mieście La Roche-sur-Foron.
Bartosz Fryckowski / foto Andy Whitehouse
Zobacz również