Ta dość mało popularna w Polsce gra, pomimo, że wiele osób nie zdających sobie z tego sprawy gra w nią w domu mając na ścianach czy drzwiach powieszoną tarczę i rzuca lotkami, to jednak dla gnieźnieńskich darterów ta dyscyplina przeszła w ostatnich kilku latach pewna metamorfozę.
W Gnieźnie dyscyplina ta rozwinęła się w latach 80. i 90. po czym słuch o niej nieco przybladł na około 10 lat. W tym czasie po cichu nikomu nieznani mieszkańcy Gniezna, grali sobie w rozgrywkach Wielkopolski, Polski oraz turniejach międzynarodowych. Około roku 2007 nastąpił mały boom i obrót sprawy zmienił się o całe 180 stopni. Wtedy to rozpoczęły się turnieje amatorów, skupiające niejednokrotnie po kilkadziesiąt osób biorących udział w turniejach. Rozgłos o darcie w Gnieźnie ponownie zaczął zataczać coraz szersze kręgi. Punktem kulminacyjnym tych turniejów było powstanie Gnieźnieńskiej Drużynowej Ligi Darta, której pomysłodawcą i organizatorem był Tomasz Kostencki. Idea była bardzo prosta, jako iż mieliśmy silną drużynę z bardzo dobrze grającymi zawodnikami grającymi w składzie: Leszek Hoffman, Wiesław Majewski, Piotr Miedzianowski, Krzysztof Konwiński i Danuta Hoffmann i aby nie zniechęcić innych darterów do rywalizowania z nimi, ta drużyna na cele gnieźnieńskie, została rozbita a każdy z jej zawodników miał stworzyć swoją drużynę opartą na maksymalnie dwóch zawodnikach z X Club Hofi oraz pozostałymi darterami wziętych z rozgrywek amatorów.
Nie obeszło się bez zgrzytów w tym okresie. Przez trzy lata liga ta skupiała kilka drużyn a w między czasie do ligi dołączały nowe lokale z nowymi własnymi ekipami. W chwili obecnej prym w stanie drużyn wiedzie pub Ósemka, to oni mają największą ilość darterów biorących udział w lidze jak i turniejach indywidualnych.
Przełomem w rozgrywkach było zakończenie sezonu 2012/13, w którym brało udział dziesięć drużyn a zakończyło sezon dziewięć. To właśnie kolejny sezon jaki się rozpoczął po wakacjach roku 2013 miał wnieść tak ogromne zmiany w tym sporcie w naszym mieście. Rozgłos o darcie - lotkach nabrał jeszcze większego zasięgu i do rozgrywek zgłosiło się czternaście ekip ale obecnie gra trzynaście drużyn. Tu jednak nastąpił dylemat iż ta ilość na jedne rozgrywki to za wiele a i poziom zawodników był różny. Aby to rozgraniczyć nastąpiła decyzja aby stworzyć I i II ligę. Lecz kto, w której lidze miał grać...? Żeby nie było kłótni, to na wspólnym zebraniu darterów, nastąpiło losowanie i podział na dwie grupy a każda drużyna w grupie miała rozegrać po sześć spotkań i najlepsza trójka z każdej z grup stworzyć miała pierwszą ligą a słabsi utworzyć mieli drugą ligę.
Nadmienić należy iż do roku 2010 Gniezno reprezentowane było przez jedną drużyną w rozgrywkach Wielkopolskiej Drużynowej Ligi Darta a była (jest) to drużyna X Club Hofi, która od zawsze gra w ekstraligowych zmaganiach. Obecnie od kilku lat grają kolejne dwie drużyny broniące barw Gniezna z tym, że walczą w I lidze Wielkopolski a są nimi ekipa Warki Gniezno oraz Diabły Gniezno.
Również ważną sprawą było zauważenie darta jako sportu przez urzędników miejskich. Już w 2012 roku podczas Gali Sportu, Leszek Hoffman znajduje się na liście nominowanych do tytułu. To był wielki sukces dej dyscypliny w Gnieźnie i kampanii aby dart dalej propagować. Kolejnym jeszcze większym osiągnięciem darterskiej dyscypliny w gąszczu innych jakże ważnych sportów, niejednokrotnie olimpijskich, było zajęcie spośród grona 43 zawodników nominowanych, dziewiątego miejsca podczas tegorocznej Gali Sportu Leszka Hoffmanna. Nasz junior Mateusz Wawrzyniak znalazł się w gronie nominowanych do tytułu.
2013 rok to powstanie jednego scalonego turnieju, który wykazać ma układ darterów w naszym mieście. Turniej, który wyszedł z "mistrzami" poza obręb danego lokalu a jest nim Oficjalne Mistrzostwa Gniezna, które rozgrywane są we wszystkich lokalach skupionych w GDLD, który to turniej wyłonić ma prawdziwego mistrza Gniezna. Na uwagę zasługuje również fakt iż do gnieźnieńskich rozgrywek dołączył Patryk Żabka, utytułowany Polski darter, zarazem wieloletni członek Kadry Polski, który od jakiegoś czasu jako mieszkaniec Swarzędza zamieszkuje w Gnieźnie i jak może pomaga w prowadzeniu gnieźnieńskich rozgrywek. Ważnym faktem jest też coraz lepsza gra gnieźnianki Katarzyny Gruszczyńskiej, która zastąpiła skutecznie w kategorii pań Danutę Hoffmann, bardzo dobrze radząc sobie na tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Europy i Świata, które rozegrane zostały w Wiśle o czym wcześniej pisaliśmy TUTAJ. Kasia zagrała wspólnie z drużyną Partnerki Poznań, zdobywając Drużynowe Wicemistrzostwo Europy.
Jaki będzie rok 2014? Czy nastąpi kolejny przełom i dojdzie tyle drużyn aby powstała ekstraliga oraz pierwsza i druga? pokaże czas.
Poniżej prezentujemy Terminarz już nie grupowy a rozgrywek I i II ligi Gnieźnieńskiej Drużynowej Ligi Darta.
Przypomnijmy iż Honorowy Patronat nad rozgrywkami sprawuje Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, który ufunduje medale dla pierwszej czwórki oraz puchary dla trzech najlepszych zawodników. Statuetki za indywidualne osiągnięcia ufunduje Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski wspólnie z Wiceprzewodniczącym Rady miasta Gniezna Stanisławem Dolacińskim.
Oprac. Tomasz Kostencki
Pomóż nam w lepszej pracy i wypełnij ankietę!!!