Jest to interesująca i niepowtarzalna publikacja – „album”, obejmująca dzieje sekcji tenisa stołowego od początku istnienia czyli od 1930 roku po dzień dzisiejszy, na pewno jedyna taka gnieźnieńska Kronika przedstawiająca historię sekcji tenisa stołowego. Między innymi, to właśnie Jubileusz „100-lecia” KS Stella Gniezno był impulsem i motywacją dla autora, żeby spróbować ułożyć historię sekcji tenisa stołowego w odpowiednim porządku chronologicznym.
„W niniejszej Kronice wykorzystałem prywatne zdjęcia, wycinki i dyplomy, które przez wiele lat zbierała i przechowywała moja mama, a następnie ja sam. Zamieściłem także fragmenty książek, publikacji, materiały ze stron internetowych, ze zbiorów klubowych, zdjęcia z prywatnych kolekcji zawodników oraz wycinki z prasy, które wzbogaciłem o własne notatki oraz wycinki
z gazet dostępnych w internetowej wielkopolskiej bibliotece cyfrowej” – mówi Arkadiusz Zawada.
Kronika ma na celu przybliżyć historię, zrozumieć istotę sukcesów i popularność gnieźnieńskiego tenisa stołowego. Ma uchronić od zapomnienia osiągnięcia naszych zawodników, trenerów oraz działaczy. W poszczególnych rozdziałach Kroniki jest zawarty krótki rys historyczny tenisa stołowego na świecie i w Polsce, wzmianka o tenisie stołowym niepełnosprawnych, początki powstania Klubu Sportowego Stella Gniezno oraz narodziny gnieźnieńskiej sekcji tenisa stołowego jednej z najstarszych sekcji tenisowych w Polsce. Oczywiście nie można pominąć promocji naszego miasta Gniezna, w Kronice znajduje się także historia Pierwszej Stolicy Polski oraz aktualności z Powiatu Gnieźnieńskiego. Główna część Kroniki jest wspaniałym pamiątkowym 350 stronicowym albumem zawierającym ponad 300 barwnych fotografii, około 100 fotografii czarno-białych, ponad 450 wycinków prasowych, a także wiadomości ze stron internetowych. Wszystko jest ułożone w odpowiednim porządku chronologicznym.
„Pisząc historię sekcji konsultowałem ją z byłymi i aktualnymi zawodnikami Stelli, którzy bardzo chętnie relacjonowali mi wszystkie wydarzenia, oraz udostępniali mi swoje prywatne materiały i pamiątki sprzed lat. Najwięcej konsultacji odbyłem z Leszkiem Hyżykiem, który historię KS Stella zna od podszewki oraz z wiceprezesem Janem Janowiakiem, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Myślę, że każdy kto przewinął się przez sekcję tenisa stołowego Stelli nie został pominięty i jego nazwisko widnieje w jakimś wycinku prasowym lub jest uwidoczniony choć na jednej fotografii. Mam świadomość, że nie wszystko udało mi się zebrać, że są luki w Kronice, ale niestety czas pozacierał ślady niektórych na pewno ważnych wydarzeń. Mimo to, mam cichą nadzieję, że Kronika da czytelnikowi kilka chwil skłaniających do miłych wspomnień i refleksji, które większość z czytających przeżyła osobiście.
Szczególne słowa uznania kieruję dla Wiceprezesa KS Stella Gniezno Pana Jana Janowiaka, działacza sportowego, byłego sportowca, trenera, przyjaciela dzieci i młodzieży, niestrudzonego propagatora tenisa stołowego za 70 lat spędzonych ze sportem gnieźnieńskim. Za udostępnienie zbiorów klubowych dotyczących KS Stella Gniezno oraz sekcji tenisa stołowego chciałbym skierować słowa podziękowania dla Pani Dyrektor KS Stella Małgorzaty Janowiak–Tomczak.
Moim skromnym marzeniem jest by Kronika ujrzała światło dzienne, a każdy czytelnik poznał niezwykle ciekawą historię powstania klubu Stella Gniezno i działalności sekcji tenisa stołowego” – tak w skrócie opowiada o swoim opracowaniu Arek Zawada wieloletni zawodnik sekcji tenisa stołowego KS Stella Gniezno.
Jednak publikacja Kroniki to spory nakład finansowy, każdy zainteresowany wsparciem finansowym druku Kroniki w zamian za reklamę, proszony jest o kontakt z klubem:
W zamian możemy zaoferować:
- zaproszenie na obchody 100. lecia jako gość honorowy,
- reklamę w publikacji – „Kronice – historii tenisa stołowego”,
- wpis jako sponsor w publikacji – „Kronice – historii tenisa stołowego”,
- podziękowanie w publikacji – „Kronice – historii tenisa stołowego”,
- certyfikat z podziękowaniem,
- wpis na naszej stronie internetowej klubowej (nazwisko/logo),
- polecanie usług Państwa lub firmy,
- podziękowanie wygłoszone w trakcie uroczystości,
- możliwość wykorzystania własnych materiałów promocyjnych z tytułem „sponsor”
w trakcie trwania obchodów (kolportaż wśród uczestników lub punkt promocyjny),
- informację w mediach lokalnych.
Jesteśmy otwarci na inne sposoby promocji.
Za okazane wsparcie już dziś składamy serdeczne podziękowania.
Dane do przelewu:
KS „Stella” Gniezno
62-200 Gniezno, ul. Budowlanych 2
Nr rachunku bankowego: 27 9065 0006 0000 0020 6877 0001
z dopiskiem: Obchody 100 – lecia KS Stella Gniezna – Kronika
tel. koordynatora projektu: Małgorzata Tomczak – 606 169 424
Pragniemy także zwrócić uwagę, iż zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych umożliwiają odliczenie przekazanej darowizny od podstawy opodatkowania do wysokości 10%. W przypadku osób fizycznych, darowiznę przekazaną można odliczyć w wysokości do 6% podstawy opodatkowania.
O autorze:
Arkadiusz ZAWADA – od 1986 roku zawodnik KKS „Stella” Gniezno, wielokrotny indywidualny Mistrz Gniezna seniorów w tenisie stołowym. W latach 90. czołowy zawodnik KKS „Stella”. Podoficer Wojska Polskiego, 13-krotny Mistrz Wojska Polskiego w tenisie stołowym. Starszy instruktor wychowania fizycznego w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Instruktor sportu o specjalności tenis, wspinaczka skałkowa, narciarstwo zjazdowe, judo, samoobrona. Wolontariusz Stowarzyszenia „NA TAK”. Posiada sportowe korzenie, wnuk uczestnika XV Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku w hokeju na trawie – Bronisława Pawlickiego.
Odznaczony złotą odznaką „Za Zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego”
Odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz brązowym medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”,
Wyróżniony przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego medalem „Za Zasługi
w Rozwoju Kultury Fizycznej w Wojsku Polskim”.
Streszczenie książki:
Arek Zawada + foto
Liczba komentarzy : 0