Koszykarki Byczej Akademii Sportu coraz śmielej radzą sobie na koszykarskich parkietach. Jakie najważniejsze sukcesy odniosła w ostatnim czasie drużyna?
-Na chwilę obecną nasze zespoły występują w rozgrywkach U15B, U14A, U12 oraz U11. Jesteśmy młodym klubem, który systematycznie buduje swoją strukturę szkoleniową i z roku na rok robi coraz większe postępy. Do największych sukcesów drużynowych z pewnością możemy zaliczyć zwycięstwo w ogólnopolskim turnieju Dwójeczka Cup, podczas którego nasze zawodniczki zaprezentowały się bardzo dobrze. Dużym osiągnięciem było również zdobycie dwa lata temu pierwszego miejsca w lidze U12 przez rocznik 2012. Jednak dla nas sukces to nie tylko wyniki i miejsca w tabeli. Ogromnie cieszą nas także indywidualne osiągnięcia zawodniczek. Możemy pochwalić się powołaniami do kadr wojewódzkich dla Kai Ratajczak, Amelii Badyny, Olgi Karwowskiej, Ewy Szyszyckiej czy Mai Rosołek. Bardzo perspektywiczną zawodniczką jest nasza Wychowanka Iga Nitschke, która regularnie ociera się o szeroką kadrę i jeśli odpowiednio przepracuje kolejny sezon, szczególnie pod względem motorycznym, ma szansę na dalszy rozwój na bardzo wysokim poziomie. Iga w tym roku świetnie wypadła w lidze U15, a także zadebiutowała w II lidze z zespołem ze Swarzędza.
Cieszymy się z postępów Laury Halickiej, która w tym sezonie również zadebiutowała w meczach II ligi w Koninie, jednocześnie reprezentując nas w rozgrywkach U15B. To pokazuje, że nasze zawodniczki są dostrzegane także poza Gnieznem.Każda z dziewcząt rozwija się w innym tempie, dlatego wiem, że sporo jest przed nami, wszystkie dziewczyny są zaangażowane i bardzo dobrze pracują. Wśród młodszych zawodniczek, zdecydowanie jest za szybko, aby wskazać na pojedyncze nazwiska. Nasze sukcesy są widoczne również poza klubem. Parę dni temu, nasze wychowanki zdobyły I miejsce w Mistrzostwach Szkół Ponadpodstawowych w koszykówce 3x3 z II LO w Gnieźnie. Wielki gratulacje dla Mai Ratajczak, Wiktorii Nowaczyk, Gabrieli Zimnol, Oliwii Mejzy oraz Laury Halickiej oraz dla opiekuna grupy. Już 19 maja dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 wyjeżdżają na Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszule 3x3 do Opalenicy. Trzymamy kciuki. Naszym wielkim sukcesem jest również atmosfera, jaką udało się stworzyć w klubie. Dziewczynki chętnie przychodzą na treningi, spędzają razem czas również poza halą sportową i tworzą prawdziwą sportową rodzinę. Dziś, w czasach dominacji telefonów i mediów społecznościowych, to dla nas niezwykle ważne. Nasz klub to również rodzice, którzy są zaangażowani i aktywnie biorą udział w wydarzeniach. Cudownie kibicują, pomagają w organizacji turniejów, meczów, Dni Dziecka i innych wydarzeniach. To buduje dalsze relacje i jest ogromną wartością dla klubu i dla mnie. Kolejny sukces to ludzie, którzy pracują w naszej Akademii, którzy są zaangażowani, pełni pasji. To Justyna Formalik, która ma świetny kontakt z młodszymi grupami, Marek Nowaczyk, który tworzy świetną atmosferę na zajęciach i poza nimi, Waldek Gołochowicz, bardzo pozytywna osoba, która niesamowicie pomaga dziewczynom rozwijać talenty koszykarskie, Artur Białczyk, który trenuje najstarsze dziewczyny i tworzy dla Nich warunki do świetnej koszykarskiej zabawy. Cudowni ludzie, dziękuję Wam za to.
W jakich kategoriach wiekowych występują koszykarki Byczej Akademii Sportu?
-W obecnym sezonie nasze zawodniczki rywalizowały w kategoriach U15, U14, U12 oraz U11. Systematycznie budujemy kolejne roczniki i rozwijamy szkolenie od najmłodszych grup.
Dodatkowo bardzo cieszy nas fakt, że udało się stworzyć również grupę rekreacyjną dla starszych dziewczyn z klas 7–8 oraz szkół średnich. To zawodniczki, które niekoniecznie chcą grać ligowo, ale chcą aktywnie spędzać czas, trenować i być częścią naszej sportowej społeczności.
Trenujemy w 6 różnych grupach:
-2009 i młodsze- grupa rekreacyjna
-2010 i młodsze- liga U15 i U14
-2014 i młodsze- liga U12
-2015 i młodsze- liga U11
-2016 i młodsze
-2018 i młodsze
Które z zawodniczek Byczej Akademii Sportu robią największe postępy i czy według Pani któraś z dziewcząt ma szansę zrobić karierę podobną do Lili Banaszak?
-Bardzo trudno porównywać kogokolwiek do Lili Banaszak, ponieważ jest ona wybitną koszykarką, posiada świetne warunki fizyczne i znakomicie poprowadziła swoją sportową drogę. Bardzo jej kibicujemy i ogromnie cieszymy się z jej sukcesów w reprezentacji Polski. Natomiast w naszym klubie mamy kilka bardzo perspektywicznych zawodniczek. Na pewno warto wymienić naszą Wychowankę, która obecnie reprezentuje inny klub, Igę Nitschke z rocznika 2011, która rozwija się bardzo dobrze i już teraz jest dostrzegana na poziomie kadrowym. Pokładam w Niej wielkie nadzieje, jednak najbliższe wybory, jakich dokona, myślę, że będą kluczowe w Jej rozwoju. Życzę Jej przynajmniej takiej kariery, jaką robi Lila. Duży potencjał ma także Laura Halicka, zawodniczka niezwykle ambitna i waleczna, która świetnie odnajduje się zarówno w obronie, jak i szybkim ataku. Zrobiła ogromny postęp na przestrzeni 2 lat. W tym roku zadebiutowała w II lidze z zespołem z Konina, i nas jest zdecydowaną liderką. Kaja Ratajczak, Amelia Badyna, Wiktoria Klich, Kaja Nowak, Rozalia Krzewińska jestem bardzo ciekawa ich rozwoju. To bardzo fajne ułożone dziewczyny z rocznika 2012. Jeśli dobrze przepracują następny sezon, możemy mieć kolejne fajne zawodniczki.Z młodszych dziewcząt bardzo dobrze rozwija się Ewa Szeszycka z rocznika 2013, która już teraz robi dużą różnicę na boisku, nawet wśród dziewczyn dwa lata starszych. Warto zwrócić uwagę również na Maję Rosołek, która mimo że jest z rocznika 2014, otrzymała powołanie na zgrupowanie kadry wojewódzkiej rocznika 2013, podobnie jak w/w Ewa.Cieszy nas również współpraca z UKS Delfin Kłecko. Dzięki podpisanej umowie szkoleniowej nasze zawodniczki mogły występować także w lidze awansowej U13, co daje im możliwość rywalizacji na jeszcze wyższym poziomie.Mam nadzieję, że o tych dziewczynach będzie jeszcze głośno i że część z nich pójdzie sportową drogą podobną do Lili Banaszak.
Jak wyglądają najbliższe plany drużyny? Jak wygląda nabór do zespołu i testy sprawnościowe?
-Nie prowadzimy typowych testów sprawnościowych ani selekcji. Uważamy, że same testy nie są w stanie pokazać charakteru dziecka, jego zaangażowania czy determinacji, które później bardzo często decydują o postępach sportowych. Dzieci często stresują się takimi sprawdzianami, dlatego stawiamy przede wszystkim na regularność, chęć pracy i dobrą atmosferę. Bardzo ważne jest dla nas również zaangażowanie rodziców, ponieważ rozwój młodego sportowca to nie tylko treningi, ale także wsparcie domu i środowiska wokół dziecka. Jeśli chodzi o przyszły sezon, wiele zależy od kwestii organizacyjnych i finansowych. Obecnie uczestniczymy w projekcie Polskiego Związku Koszykówki – Koszykarskich Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży. Dzięki temu dziewczynki mają możliwość trenowania trzy razy w tygodniu z trenerem koszykówki oraz trzy razy w tygodniu z trenerem motorycznym. W tym miejscu chciałabym podziękować Łukaszowi Woźniakowi, właścicielowi siłowni Iron Gym za możliwość korzystania z obiektu i wsparcie naszego szkolenia. Niestety, dużym problemem pozostają kwestie finansowe oraz brak trenerów i dostępnych godzin na hali. Obecnie około 90 procent kosztów funkcjonowania klubu pokrywają rodzice zawodniczek. To dzięki nim możemy uczestniczyć w ligach, turniejach i wyjazdach. Jednym z naszych planów jest dalsza współpraca z UKS Delfin Kłecko, ponieważ przynosi ona bardzo dobre efekty szkoleniowe. Chcielibyśmy wspólnie rywalizować w ligach awansowych U15 oraz U13.Na zakończenie chciałabym również serdecznie zaprosić wszystkich kibiców na IV edycję Ogólnopolskiego Turnieju Dwójeczka Cup, która odbędzie się w ten weekend w Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie. W turnieju udział wezmą czołowe drużyny z całej Polski, m.in. z Torunia, Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Oficjalne otwarcie odbędzie się w piątek o godzinie 19:30. Turniej został objęty patronatem przez Ministra Sportu i Turystyki, Pana Jakuba Rutnickiego oraz Pana Prezydenta Miasta Gniezna Michała Powałowskiego. Pierwszy mecz już o godz. 13:00 w piątek w hali Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie. Organizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 2 w Gnieźnie, kluby: Bycza Akademia Sportu Gniezno, MKK Gniezno.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję również.
Liczba komentarzy : 0