Jak wyglądała tegoroczna rekrutacja do klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 2? Czy było duże zainteresowanie?
- Do rekrutacji zgłosiło się ok 30 chętnych-zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Wzięli oni udział w testach sprawnościowych, jak i testach sprawdzających podstawowe umiejętności koszykarskie.
Jak wyglądała tegoroczna rekrutacja w porównaniu z poprzednimi latami? Było więcej chętnych?
- Tak jak wspomniałem, było około 30 chętnych osób i jeżeli dobrze pamiętam, jest to liczba porównywalna z poprzednim latami.
Jak będzie wyglądać współpraca klas sportowych z Miejskim Klubem Koszykówki? Ile godzin więcej wychowania fizycznego będzie w klasach sportowych w porównaniu z innymi klasami? Dużo daje obecność w takiej klasie?
- Chłopcy uczęszczający do klas sportowych w SP2 bardzo często są również członkami klubu MKK Gniezno. Klub sprawuje patronat nad klasami sportowymi i uważam z perspektywy trenera, ze współpraca jest bardzo owocna. Przekłada się to na lepsze możliwości treningowe. Dzięki uczęszczaniu do klas sportowych nasi podopieczni w godzinach nauki szkolnej są wstanie wziąć udział w kilku jednostkach treningowych w ramach lekcji WF. Tyczy się to zarówno zajęć koszykarskich, jak i zajęć motorycznych, pływania oraz innych dyscyplin sportowych. To w połączeniu z treningami wieczornymi w klubie MKK stwarza chłopakom świetne warunki do rozwoju. Upraszczając, dzięki uczęszczaniu do klas sportowych przy SP2 chłopaki mają większą szansę na wszechstronny rozwój natomiast klub organizuje treningi wieczorne, wyjazdy na mecze, turnieje, obozy itp. Uważam, że ta symbioza daje świetne rezultaty. Uczniowie uczęszczających do klas sportowych mają 10 lekcji wychowania fizycznego czyli o 6 więcej, niż w normalnej klasie. To stwarza też lepsze możliwości do łączenia nauki, ze sportem. Warto też wspomnieć, że nie wszyscy uczniowie będących w klasach sportowych reprezentują klub czy szkołę w rozgrywkach jednak uczęszczanie do klasy sportowej stwarza tym osobom fajne warunki do poprawiania swojej sprawności, co zwyczajnie powinno się przekładać na lepszą jakość funkcjonowania w życiu codziennym. Jeśli ktoś chce zacząć lub kontynuować swoją przygodę koszykarską lub zwyczajnie w świecie chce spędzać aktywnie czas każdego dnia, wybór klasy sportowej według mnie-jest najlepszą opcją.
Jak ocenia Pan poziom klas sportowych i ich absolwentów którzy grają obecnie w MKK?
- Poziom klas sportowych jest zależnych w dużym stopniu od tego, jakim potencjałem dysponują osoby rekrutujące do niej. Uważam, że trafiają nam się bardzo fajne roczniki, które w większości chcą pracować. Widać to po postępach czynionych przez chłopaków, co w bonusie często przekłada się na fajne rezultaty zarówno w rozgrywkach klubowych oraz szkolnych. Chłopaki po skończeniu szkoły podstawowej, kontynuują swoją grę w klubie MKK Gniezno. Wielu z nich, reprezentuje barwy trzecioligowej drużyny lub walczy o miejsce w składzie drużyny drugoligowej. Niektórzy kończą swoją przygodę lub kontynuują ją gdzie indziej. Wielu naszych chłopaków jest powoływanych do kadr województwa, a zawodnicy tacy jak Albert Konowalski, Robert Świrydowicz czy Kacper Wietrzyński w uproszczeniu-także do szerokich składów reprezentacji Polski. Bardzo nas cieszy, że trenerzy kadr coraz śmielej zerkają w stronę Pierwszej Stolicy Polski. Myślę, że taką wizytówką na obecną chwilę jeśli chodzi o klasy sportowe jest Hubert Świrydowicz, który jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodników w kraju w roczniku 2009, a w ostatnim czasie został MVP ( najlepszym graczem ) Mistrzostw Europy Dywizji B. Obecnie zawodnik Śląska Wrocław, przeszedł cały cykl szkolenia od 3 do 8 klasy w MKK SP2 Gniezno i uważam, że mu to pomogło w osiągnięciu obecnego poziomu ( poza niewątpliwym talentem jaki posiada).Uważam także, że obecnie w klasach sportowych na każdym poziomie ( klasy 4-8) jest sporo chłopaków z dużymi umiejętnościami ale co z tego wyniknie w przyszłości-czas pokaże.
Nie każdy ma możliwości by grać na poziomie seniorskim, ale bez wątpienia 5 lat spędzonych w klasie sportowej może mieć dużą wartość prozdrowotną lub być po prostu fajną sportową przygodą.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję również.
Liczba komentarzy : 0